The problem with price per unit food comparisons

Spread the lovePrice per unit is a great way to find the best value at the supermarket – but it can also be frustrating and potentially misleading. Logic says anything in the supermarket labelled “Value pack” or part of a special offer is going to be the cheapest option. Sadly that’s not always the case, … Continue reading The problem with price per unit food comparisons